Andreas Vik
Leder Aider
På få år har kompetansehuset Aider rukket å bli Norges største innen regnskap og forretningsrådgiving. Nå fortsetter de den internasjonale ekspansjonen ved å styrke fotfestet i Danmark. – Vi har aldri hatt bedre forutsetninger for å lykkes med våre nordeuropeiske ambisjoner, sier gründer og Aider-leder Andreas Vik om oppkjøpet.
Foto: Christina Kayser O.
Baker Tilly Denmark er et dansk revisjons- og rådgivingsselskap med 180 ansatte og en årlig omsetning på om lag 300 millioner norske kroner. De er en del av det internasjonale Baker Tilly-nettverket, som er verdens åttende største innen revisjon.
– Aider skal fremdeles ekspandere til nye land og vokse der vi allerede er, men Baker Tilly-nettverket gjør at vi nå kan betjene kunder i hele verden, sier Vik.
Med oppkjøpet av Baker Tilly Denmark styrkes ikke bare topplinjen og fotfestet sør for Skagerak, men åpner også døren for å tilby revisjon.
– Danmark har regler som gjør det mulig for oss å levere både regnskap og revisjon til en og samme kunde. For oss betyr det en betydelig utvidelse av tjenesteporteføljen, og vi skal med tiden se på innretninger for å levere dette også i andre land hvor det er regulatorisk mulig, sier Vik.
Den danske Aider-satsingen skal fremdeles ledes av Claus Bonde Hansen, tidligere revisjonssjef i BDO Danmark.
– Et mål for oss i Danmark har vært å finne en etablert ankervirksomhet å bygge opp vår egen satsing rundt. Vi har vært i dialog med flere selskaper, men Baker Tilly har hele tiden vært på toppen av ønskelisten. At vi lander dette nå, er enormt, sier Claus Bonde Hansen tilføyer:
– Likevel fortsetter vi samtalene med andre potensielle partnere. Veksten vår her i Danmark er så vidt i gang.
Styreleder og partner i Baker Tilly Denmark, Morten Friis Munksgaard, mener det var et strategisk vinnertrekk å bli en del av Aider.
– Så sent som i høst la vi en strategi for hvordan vi skulle vokse gjennom å utnytte den nyeste teknologien og tiltrekke oss de dyktigste medarbeiderne. Målet var å vokse med 2–500 folk innen 2030. Nå kan vi klare det på ett til to år i stedet for fem, sier han.
Så langt er Aider etablert i Norge, Sverige, Danmark og Polen. Nå er planen å gi full gass i ferden mot å bli et toneangivende nordeuropeisk kompetansehus.
– Vi er superstolte over å få gjengen fra Baker Tilly med på laget. Ikke bare er det flinke folk, men nøkkelpersonene deres har røtter i den samme arbeidskulturen som oss. Vi har aldri hatt bedre forutsetninger for å lykkes med våre nordeuropeiske ambisjoner, sier han.
Leder Aider
Arbeidende styreleder
Direktør • Danmark