Collegium Økonomi går inn i Aider:– Vil skape bedre opplevelser for kundene våre

Aider styrker seg på Vestlandet når Collegium Økonomi blir en del av laget. Med seg tar de 16 ansatte: 10 i Bergen og 6 på Sotra. – Dette er et selskap vi har hatt lyst til å samarbeide med i lang tid, og det er utrolig gøy at vi nå endelig tar steget, sier Elisabeth Eide, regionsleder for Aider i Vest.

Image - 2026-03-02T094539-840

I over 15 år har Collegium Økonomi levert regnskaps- og rådgivingstjenester til næringslivet i Bergen og omegn, og i det lokale markedet på Sotra har selskapet lenge vært en foretrukken partner. Nå ser de frem til å kunne konsentrere seg enda mer om kjerneoppgavene:


 


– Vi gleder oss stort til å komme inn i et system som kan avlaste oss med den stadig voksende bunken av sideoppgaver. Vår styrke som selskap har alltid vært å vie kunden full oppmerksomhet, uansett om de er én eller 1000 ansatte. Det blir enklere nå, sier Kate Sørheim, daglig leder i Collegium Økonomi.


 


Styrker seg som rådgiver 


Frem til nå har Sørheim og resten av Collegium Økonomi samarbeidet tett med søsterselskapet Collegium Revisjon. De har dermed lang erfaring i å trekke veksler på andre fagområder for å skape en mer komplett leveranse.


 


– Alt handler om å skape bedre opplevelser for kundene våre, og ved å bli en del av Aider kan vi tilby dem enda større bredde og dybde. I tillegg gleder vi oss til å komme inn i en organisasjon som kan tilby nye og spennende muligheter for medarbeiderne våre, sier hun.


 


Med et helt kompetansehus i ryggen skal Sørheim og kollegaene nå sette fart på det de liker aller best: å gi verdifulle råd.


 


– Vi er jo i denne bransjen fordi vi synes det er gøy og givende å følge folk på deres egen reise. Dagens litt rådville gründer er plutselig morgendagens stjerneskudd. Med frigjort tid og kort vei til både teknologi og spesialkompetanse kan vi gi folk råd som hjelper dem på veien.


 




Plass til flere

Den rådgivingssatsingen har regionsleder Elisabeth Eide all ambisjon om å hjelpe sine nyeste tilskudd med.


 


– Vår grunntanke er ganske enkel: Når du gir flinke folk ressurser, hjelp og spillerom, så skjer de utroligste ting. Vi har sett hvor høy kvalitet Collegium Økonomi har levert i alle disse årene, og nå skal vi styrke dem ytterligere med våre folk, løsninger og strukturer. Vi gleder oss til å få gjengen fra Collegium på plass.


 


Når 10 nye medarbeiderne nå flytter inn i Media City i Bergen, huser de moderne lokalene over 200 aidere. Også på Sotra står en samlokalisering på blokka. Men Eide lover at det ennå er plass til flere:


 


– Vekst er fremdeles et mål, og vi har ikke sprengt lokalene helt ennå.


 

Miljø 53-1

Ønsker du å ta en prat med oss?