Sven Østebø
Leder for Business Advisory • Oslo
Se hvordan Seaborn gikk fra manuelle prosesser til full kontroll på Scope 1–3-utslipp og ESRS & VSME-krav – med GHG123 og rådgivning fra Emisoft (nå en del av Aider).
Før samarbeidet med Emisoft sto Seaborn overfor flere utfordringer som mange i sjømatnæringen kjenner seg igjen i:
I en tid hvor bærekraftsrapportering har blitt et krav – ikke et valg – trengte Seaborn et verktøy og en partner som kunne strukturere og forenkle klimaarbeidet.
Høsten 2021 tok de et viktig steg: De utviklet en tydelig bærekraftstrategi, med mål om å redusere eget klimaavtrykk og bidra til en mer ansvarlig sjømatnæring. Men veien fra ambisjon til handling krevde mer enn gode intensjoner – det krevde systematikk, metode og faglig støtte.
Det var her Emisoft kom inn som en pålitelig partner:
– Vi visste at vi måtte måle vårt klimaavtrykk, men vi stod overfor en bratt læringskurve. Emisoft ble anbefalt til oss som eksperter på området, og de hjalp oss raskt i gang med programvaren GHG123. Det var en avgjørende støtte for oss, spesielt i starten. sier Sandra Sæther, Quality and Compliance Manager
– Emisoft har bistått Seaborn langs denne spennende reisen, og samarbeidet har vært en viktig del av deres suksess. Emisoft har ikke bare vært en programvareleverandør, men også en verdifull rådgiver i en rekke bærekraftsrelaterte temaer. Samarbeidet har vært preget av gjensidig tillit og effektiv kommunikasjon, og Emisoft har vært tilgjengelige for å svare på alle henvendelser.
GHG123-programvaren ble en hjørnestein i Seaborn’s verktøykasse. Programvaren følger den anerkjente GHG-protokollen, og ga dem en solid plattform for samarbeid med erfarne miljørådgivere som kunne tilføre mer enn bare teknologi. I tillegg ble Excel-rapportering sømløst integrert med GHG123, og dette gjorde datainnsamling og -rapportering enklere enn noensinne.
GHG123 ble raskt mer enn bare en programvare. Den ble vår pålitelige partner for å samle, analysere og rapportere våre utslippsdata. Og vi kunne fortsatt bruke vår kjente Excel-rapportering, så overgangen var sømløs.
I løpet av det siste året har Seaborn opparbeidet seg betydelig kunnskap om bærekraftsrapportering og ulike aspekter av klimaregnskap. Samarbeidet med Emisoft har ført til kontinuerlig forbedring av deres klimaregnskap.
Resultatet? Et betydelig opprykk i PWCs klimaindeks; fra kategori 5 i 2022 til kategori 3 i 2023. Les bærekraftsrapporten her.
«“Vårt samarbeid med Emisoft har hjulpet oss å forstå bærekraftsrapportering bedre og forbedre kvaliteten på våre data. Det var gledelig å se resultatene i form av en høyere rangering i klimaindeksen.”
Seaborns ambisjon er å være en pådriver for en mer bærekraftig og transparent verdikjede for sjømat. De ser for seg et nært samarbeid med Emisoft for å møte kravene i det nye CRSD bærekraftsdirektivet og fortsette å lede an i bærekraftsarbeidet.
Seaborns fokus på bærekraft har påvirket organisasjonens ansatte positivt. Bevisstheten og forståelsen internt har økt, og de ansatte er engasjert fordi de ser at de kan gjøre en forskjell og påvirke verdikjeden i en positiv retning.
Seaborns reise er en inspirerende historie om engasjement, samarbeid og viljen til å forme en bedre fremtid for sjømatindustrien og planeten vår. Emisoft og GHG123 har spilt en avgjørende rolle i denne reisen, og sammen har de skapt en historie som inspirerer andre selskaper til å ta lignende skritt mot bærekraft.
Basert på deres erfaringer, gir Seaborn følgende råd til andre selskaper som vurderer å begynne med bærekraftsrapportering.
– Våg å ta det første skrittet, gjennomfør vesentligsanalysen for å identifisere fokusområder, og søk hjelp fra erfarne rådgivere som Emisoft (nå Aider). Sammen kan dere forme en bærekraftig fremtid.
Leder for Business Advisory • Oslo